GALERIA

Gmina Kowale Oleckie za pośrednictwem Euroregionu Niemen, dostała dofinansowanie na stworzenie i oznakowanie trzech szlaków turystycznych, oraz na zakup sprzętu typu namioty, śpiwory, karimaty.
W dniach 5-7 sierpnia gościliśmy u siebie dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionego obwodu Kaliningradzkiego. W tych dniach odbył się rajd rowerowy, celem którego było wyznaczenie i oznakowanie tras spacerowo-rowerowych, oraz zapoznanie gości z otaczającym nas pięknym krajobrazem. Współorganizatorami byli Gmina Kowale Oleckie, Gminne Centrum Kultury i Sportu, Publiczne Gimnazjum, oraz Stowarzyszenie sportowe "Kowalak".
Dzień zaczął się ładną, słoneczną pogodą, w sam raz na zwiedzanie okolic. Po spożyciu obiadu i przedstawieniu planu wycieczki wszyscy chętni zebrani pod Publicznym Gimnazjum byli gotowi do drogi.
Pełni zapału i energii wyposażeni w plecaki z upominkami i prowiantem, przyodziani w okolicznościowe koszuli wyruszyli na pierwszy międzynarodowy rajd rowerowy.
Jadąc przez mosty Mazurki, brzegi jezior ku puszczańskim ostępom mijali wzniesienia, jeziora, mosty, punkty widokowe. Kierowali się na Guzy, Chełchy, Szeszki, robili krótkie przystanki po to, by przez chwile zatrzymać się nad pięknem Krainy Tysiąca Jezior. Rajd zakończył się nad publicznym jeziorkiem na cegielni, gdzie strudzeni podróżni mogli orzeźwić się i zmyć z siebie kurz kąpiąc w chłodnej wodzie.
Nie był to jednak koniec przewidzianych atrakcji. Wszyscy uczestnicy rajdu zostali zabrani na kolejną, tym razem autokarową wycieczkę do Puszczy Boreckiej, gdzie żyją żubry. W puszczy tej można spotkać 130 osobników żyjących na wolności. Dużą atrakcją okazało się zwiedzanie indiańskiej wioski. Następnym przystankiem był Szwałk, a raczej jezioro Szwałk Wielkie. Tam czekała wszystkich miła niespodzianka, jaką było ognisko zorganizowane przez pana Krzysztofa Bartczaka, któremu należą się za to serdeczne podziękowania. Trzeszczący ogień, skwierczące kiełbaski i pieczony kurczak były miłym akcentem kończącym dzień.
Na nowopowstałych oznakowanych szlakach postawione zostały wiaty przystankowe z możliwością rozpalenia ognia, zachęcamy do korzystania z nich. Stworzony został też folder okolicznościowy z mapą i opisami miejsc znajdujących się na drodze trzech nowych szlaków.